További közös jellemzőjük, hogy a progresszív tánczene felől indulnak a mélyebb tartalmak felé, mindvégig megtartva a táncra ingerlő lüktetést, mialatt könnyedén és szinte észrevétlenül vezetnek be az absztrakt formák és hangok rejtett édenkertjébe. A TCO – a nevével ellentétben – most vetítés nélkül ad koncertet régóta várt új lemezének megjelenése kapcsán; Wesseltoft pedig saját kiadója, a Jazzland Records zenészeiből toborzott új zenekarának élén érkezik hozzánk.
20h
The Cinematic Orchestra (GB)
A világhírű Ninja Tune kiadó vezető zenekarának története 1999-re nyúlik vissza, amikor J. Swinscoe Skóciából Londonba költözött hogy szerencsét próbáljon. Ekkor került a Ninja Tune kiadó alkalmazásába, mint nemzetközi sales manager. Miközben a Coldcut és Mr Scruff lemezeinek terjesztésén dolgozott, szabadidejében elkezdte írni az első TCO lemezt, amely Motion néven jött ki 2000-ben. Ennek elsöprő sikere semmiség volt a továbbiakhoz képest. A zenekar ettől kezdve a világ legjelentősebb jazz és kortárs zenei fesztiváljának fellépője, mint pl. a Montreaux Jazz Festival, Sonar, North Sea Jazz, a Drum Rhythm vagy a japán Fuji Rock. Az évek során kiadott lemezek mind hatalmas sikert arattak, ám abban mindenki egyetért, hogy a Cinematic Orchestra egy vérbeli koncertzenekar. Legyen szó 100 fős jazz klubról vagy több ezres fesztiválról, képtelenség kivonni magunkat a hangulat alól, amit a zenével teremtenek.
The Cinematic Orchestra:
Phil France - bőgő
John Ellis - billentyűs hangszerek
Luke Flowers - dob
J. Swinscoe - zenekarvezető
Tom Chant - szaxofon
P.C. – DJ
22h
Bugge Wesseltoft Jazzland Community (NOR)
A zongorista Bugge Wesseltoft nevének említése nélkül nemigen beszélhetünk Nu Jazz-ről és Future Jazz-ről. A kilencvenes évek elején még az ECM kiadó lemezein szerepel Jan Garbarek, Arild Andersen, Terje Rypdal és Sidesel Endresen oldalán, azonban felfedezve az elektronikus tánczenékben rejlő progresszivitást, elfordul a nordikus jazz-tradíciótól. 1995-ben saját kiadót alapít Jazzland Records néven és kiadja a New Conception of Jazz című lemezét. Ez nem csak az azonnal besöpört Grammy díj miatt szólt nagyot: az új hangzás igen sok követőre talált és azóta is hivatkozási alapul szolgál a műfaj később feltűnt sztárjai számára.
Következő lemezét, a Moving-ot a BBC Jazz, mint a „jazz új világrendje“ jelenti be és valóban radikális újdonságot hoz a debütáló lemezhez viszonyítva is. Ahogy egy másik kritikusa fogalmazott: „Bugge egyik lábával a groove dance hallban, másikkal a sztratoszférákban áll.“ Zenéjében megjelenik a vad experimentalitás, a lüktető drum and bass és trip hop, a zajművészet, a dj-hangzásvilág, a repetitív monotónia és a pszichedelia. Az elsődleges dolog, ami megkülönbözteti Wesseltoft és csapata zenéjét a többi dzsesszt és elektronikus tánczenét kombináló formációtól, az az, hogy a szerző és zenészei mérföldekkel előrébb járnak az élő improvizációk terén, mint a műfaj legtöbb képviselője. Ennek alátámasztásául elég rápillantani idei turné naptárára, ahol saját zenekarának koncertjei mellett John Scofield és Joshua Redman társaságában is megtaláljuk.
Jazzland Community:
Sidsel Endresen (ének)
Håkon Kornstad (szaxofon)
Eivind Aarset (gitár)
Bugge Wesseltoft (billentyűs hangszerek)
Wetle Holte (dobok)
Marius Reksjo (basszusgitár)
Stig Henriksen (hangmérnök)
On The Cinematic Orcestra:
”…a stunning fusion of loose, live jazz-dance and chillout grooves with lush ambient textures and clever audio manipulation - all in all you’ve got a classy album that makes good on everything that the jazz/dance crossover ever promised.”
THE INDEPENDENT
On Bugge Wesseltoft:
"A full, epic scale jazz assault with a stringent left field house attitude, stunning to the verge of addiction, drifting along like tranquility given wings. Lovers of music, not scenes, need this.”
Támogatók: NKA, Norvég Nagykövetség
© 2001–2025 Pulzar | Elérhetőségek | Médiaajánlat | Oldaltérkép | Logó