Az első buli ajánlójában már olvashattunk arról pár gondolatot, hogy hogyan is született meg a MUTE ötlete. Mesélnél erről kicsit bővebben? Mi a koncepció?
Igazából az egész egy Facebook üzenettel kezdődött, amit a holland kollégám, Chris írt nekem, akivel mostanra már létrehoztuk ezt a dolgot. Ő korábban Amsterdamban élt és ténykedett rendezvényszervezőként, és elég magas szinten űzte ezt az ipart. Példának okáért az ő nevéhez fűződik az Infinity fesztivál. Ebből fakadóan nagyon sok DJ-vel van ismeretségben, többek között Egberttel is, akinek tulajdonképpen köszönhetjük a megismerkedésünket. Én ugyanis újságíróként korábban már egész jó kapcsolatban álltam Egberttel, és amikor Chris érdeklődött, hogy mi a helyzet a magyarországi club életben, Egbert hozzám irányította őt, ami számomra hihetetlen nagy megtiszteltetés volt. Tehát így kaptam azt a bizonyos Facebook üzenetet Christől, mellyel kezdetét vette a közös munkánk a MUTE-on.
A MUTE koncepciója pedig tulajdonképpen azt célozza meg, hogy a technot, mint műfajt, és mint szubkulturális jelenséget visszahozzuk a közönségnek, úgy hogy az újra egyfajta közösségi dologgá tudjon válni. Természetesen nem állítom, hogy ez most nem létezik itthon, de érezhetően kezd háttérbe szorulni a növekvő számú és nagyságú fesztiválok miatt. Ennek szellemében hívunk olyan DJ-ket Magyarországra, akik itthon még nem játszottak, vagy legalábbis kevésbé ismertek, míg külföldön hatalmas tömegeket vonzanak. Hogy úgy mondjam, idealista módon szeretnénk közösséget teremteni, híján mindenféle különcségnek, amihez a Corvintető a lehető legjobb helyszínt nyújtja.
Jelenleg akkor kikből is áll a MUTE brigád?
Chrissel ketten kezdtük el ennek az egésznek a létrehozását, mint a C&D Events alapítói, majd e köré épült ki egy csapat a marketingesekből, a videósokból, a fotósokból, valamint olyan emberekből akik a DJ-ket gardírozzák – ez utóbbit egyébként a DJ-k nagyon pozitívan fogadták, mert máshol ez nem mindig jellemző.
Milyen rendszerességgel tervezitek a bulikat?
Szeptember 7-én volt az első buli, és november 2-án lesz a következő, úgyhogy nagyjából ezt a 2 hónapos ütemezést szeretnénk tartani. Mindebből pedig szeretnénk kialakítani egy speciálisan club techno közeget, amibe belevisszük a klasszikus underground techno feelinget úgy, hogy a közönség ne azt érezze, hogy egy nosztalgia buliba érkezett, mert az nyilvánvalóan nem működne. Éppen ezért próbáljuk az egészet arculatában, hangulatában modern szempontok, új trendek szerint megközelíteni, de egyúttal visszanyúlva a régi techno-s vonalhoz is.
Mi alapján döntitek el, hogy kit hívtok zenélni?
Ez attól függ, hogy az adott line up-ba éppen ki illik bele. A szeptemberi bulinál a headliner A. Paul, Drumcomplex és Knobs volt, akik mind többé-kevésbé egy stílust, ahogy én hívom „háborús techno-t” játszanak, így ehhez mérten válogattuk a többi nevet, hogy a zeneiség egy szép ívet írjon le. A novemberi buli viszont inkább darkosabb vonalat fog képviselni. Hatalmas megtiszteltetésként ért minket, hogy nem kisebb név, mint DJ Billy Nasty lesz a vendégünk, akiről elmondható, hogy ő alkotta meg a világ legelső mixlemezét. Továbbá velünk lesz még Björn Torwellen, Folker Zwart, Knobs, Sander Ellerman, valamint a Transistor Behavior, akik nagyon komoly acid techno-t fognak játszani a régi technikával, laptop nélkül. A magyar színeket pedig Dr. Zoidberg, David Temessi és Avoidant fogja képviselni. Amint látszik, ebbe a line up-ba nehéz lenne beiktatni olyan dj-ket akik kvázi dallamosabb techno-t játszanak, ahogy legutóbb például Drumcomplex tette. Ezért hoztuk így össze ezt a koncepciót, különböző etapokkal, hogy a bulik önmagukban teljes egészet alkothassanak.
Milyenek voltak az első buli tapasztalatai, visszhangjai?
Lányos zavarban voltunk, mert ugye aznap este két másik nagy bulit is tartottak Budapesten, és ennek ellenére baromi nagy sikerünk volt. A Corvintetőn a teltház 850 főt jelent, és az adott szituációt tekintve mi maximum 600 főre számítottunk. Ennek ellenére viszont több mint másfélszeres teltházat csináltunk, még hajnal 4-kor is jöttek az emberek. Reggel 6 órakor pedig egyszerűen nem tudtuk leállítani a bulit, mert még mindig félig volt a hely, így A. Paul segítségével plusz 1 órát rátoltunk. Ezzel együtt mind a DJ-k, mind a közönség részéről nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk. Így azt hiszem, hogy az, amit elterveztünk, megvalósult és sikerült a buliból kihozni, amit szerettünk volna - vagy legalábbis jó úton haladunk felé. Hosszú távon pedig egy olyan club sorozatot szeretnénk megteremteni, mint amilyenek régen voltak a legendás Home-, vagy Pacha-bulik.
Céltudatosan választottátok helyszínnek a Corvintetőt?
Igen, igazából ők voltak az elsők, akiknek írtunk, és rögtön reagáltak is, így elég hamar lezárult a helykeresés, aminek baromira örültünk, mert a Corvin tényleg a legjobban passzol a bulik közegéhez a maga indusztriális jellegével és vérprofi csapatával. Ráadásul velünk nyitották meg újra a kis termet, így párhuzamosan két helyen is játszhattak a DJ-k. A kisteremben többnyire chillesebb, deepesebb hangulatú zenék mentek, azért hogy ne ütközzenek a stílusok a másik helyszínnel, lehetőséget nyitva arra, hogyha valaki egy kis „pihenésre” vágyik, oda átmehessen.
Mit üzennél azoknak, akiknek még nem volt szerencséjük a MUTE-hoz?
Azt, hogy mindenképpen jöjjenek a novemberi bulira, hiszen egyedülálló lesz ez a következő este abból a szempontból, hogy a legklasszikusabb technot – acid és hard techno-t – fogjuk ötvözni a legmodernebb dark techno vonallal, ami hihetetlen eklektikus hangulatot fog teremteni.
Tehát a feladat adott a techno rajongók számára: személyes megjelenés 2013. november 2-án este a Corvintetőn!
A novemberi buli ajánlója: https://www.pulzar.hu/partyajanlok/2013/11/02/mute-vol-2
MUTE facebook oldala: https://www.facebook.com/mutehungary
by Bambi