Pulzar

A világ egyik legsikeresebb „hobbizenésze” – Robert Dietz

Kivételes rendezvények és egyéniségek találkozása: így jellemezhetnénk a 2011-es őszi ESF-et, amely egyben a Mecsek Rallye és az IRC hivatalos bulijává avanzsál, és ahol ez egyik legkiválóbb jelenkori elektronikus zenei sztár, Robert Dietz is fellép… Az egykor hosszú hajjal heavy metalra csápoló kamasz ma az underground e-zenei szcéna közönségkedvence, így az extrémnek számító technikai sport bulijának is méltó „hangadója” lesz… Robertet nem pusztán szakmai kérdésekkel fárasztottuk, hanem mindennek a személyes vonatkozásait is firtattuk. Ő pedig válaszolt, méghozzá meglepő nyíltsággal…

A Beatportal 2009-es cikke hozta meg számodra az ismertséget. Szerinted mennyiben járult hozzá az akkori elismerés a karriered épüléséhez? 

Nagyon boldog voltam, amikor a Beatport kiválasztott „artist to watch”-nak (művész, akire oda kell figyelni), és ez természetesen egy hatalmas és fontos lépés volt a karrieremben. Rendkívül különös dolog volt számomra, hogy a legnagyobb online elektronikus zenei lemezbolt érdekes művésznek könyvelt el. 

Emlékszem, amikor a cikket olvastam, az volt a fejemben: ideje volt. Te hogy érzed ezt?

Valóban ideje volt, mivel akkoriban (is) rengeteg zeném jelent meg, és egyszerre minden beindult. Elkezdtem turnézni mindenfelé a világban, és egyre több sikerben volt részem. Nagyon speciális pillanat az ember életében, amikor azt látja, hogy amibe annyi energiát fektetett az évek során, végre beindul és visszaad számára valamit. 

A Dietz édesanyád vezetékneve. Milyen a viszonyod vele? Hogyan fogadta a zenészi ambícióidat? 

Nagyon jó a kapcsolatom vele és apámmal is, közel állunk egymáshoz. Ő is és apu is mindvégig támogatták a zenei érdeklődésemet, még akkor is, amikor kiskoromban kényszert kellett alkalmazniuk, hogy elmenjek a zongoraóráimra. Aztán elkezdtek aggódni, amikor azt látták, hogy minden pénzem lemezekre és stúdiófelszerelésre költöm. Manapság persze, már megbékéltek vele és elégedettek, hogy megtaláltam az utam és sikeres lettem a szenvedélyemben. 

A zenélést sokan eleinte csak másodállásban, hobbiként űzik… Mit gondolsz erről?

A zene számomra a legnagyobb hobbi, ami csak létezhet. Nem számít, hogy éppen csak gitározom a szobámban, jammelek a barátaimmal vagy saját stúdióm van. Ez arról szól, hogy kreatív lehetek, kifejezhetem az érzéseimet, a véleményemet és a látásmódomat, ez egy kommunikációs csatorna, álmodozhatok, mindent hátrahagyhatok és csak magammal, valamint a dallamokkal foglalkozhatok. A zenénél (vagy a művészetnél) nem is lehetne jobb hobbim. 

Ez a hivatás sok lemondással is együtt jár. Például a fellépéseid miatt nem lehetsz ott esetleg olyan bulikon, ahova amúgy szívesen mennél… Hogy vagy ezzel?

Ez az egyik szerencsétlen oldala a hétvégi turnézásoknak, nem mehetsz el oda, ahova szeretnél, nem hallgathatsz meg másokat, például a kedvenc DJ-det. Régebben hatalmas inspirációt adott, ha elmentem bulizni, találkozhattam a barátaimmal és felfedezhettem a zenét a klubokban. 

Téged tech house-os művészként ismert meg a világ, de a szettjeid messze nem ennyire könnyen behatárolhatóak, sőt otthon szeretsz akár Metallicát is hallgatni. Honnan jött nálad ez a zenei sokszínűség?

Manapság már nem hallgatok otthon Metallicát. Én heavy metalon nőttem fel, és a Metallica volt az egyik kedvenc együttesem tinédzser koromban, és még mindig szeretem a régebbi albumaikat, de már nem hallgatom őket otthon. Amikor otthon vagyok vagy utazom, akkor indie-t, dzsesszt, old school hip hopot vagy electronikát hallgatok. De mindig is nagyon érdekelt mindenfajta zene, nyitott vagyok mindenre. Annyi különböző műfajt hallgattam fiatalkoromban, és sosem volt elég belőlük. 

Nehezen tudnálak elképzelni, ahogy hosszú hajjal csápolsz egy heavy metal koncerten… Szoktál azért – ha nem is hosszú hajjal – egy-egy rockkoncertre vagy más, nem e-zenei buliba járni? Ha igen, hova?

Hát, a hosszú hajnak már tényleg vége… Sőt, egyre kevesebb lesz belőle. És ha nem e-zenei partikra megyek, akkor megnézem egy indie művész koncertjét. 

Azt tudjuk, hogy pl. a Cecille-hez az egyik legjobb barátodon keresztül kerültél… Mégis azt gondolom, hogy az ismeretség kevés lett volna hozzá, de a tehetség és a jó track is önmagában. Mi a meglátásod erről? 

Természetesen nem csak a baráti segítségen múlott, talán az is segített, hogy Markus Fix bemutatott azoknak a srácoknak, akik a Cecille-t működtették, és én adtam nekik egy CD-t, amin az akkori munkáim voltak. Azonnal beleszerettek két trackembe és leszerződtettek. Szóval ebben az esetben a két jó zene volt a Cecille-s megjelenésem kulcsa. 

A DJ-zés és a zeneírás két teljesen különböző zenei tevékenység. Lee Burridge anno egyenesen azt mondta, nem lenne szabad mindkettőt mindenkinek csinálni. Te vagy az egyik kivétel. Amikor a stúdióban írod a zenéidet, mire fókuszálsz?

Igazándiból én sosem fókuszálok egyikre sem. Minden természetesen történik meg. 

Az új zenéidet biztosan le is teszteled a bulikban… Vagy nem? 

Igen, így van, mivel a közönségem rendkívül fontos számomra, és nagyszerű dolog, hogy van lehetőség arra, hogy lejátsszam az új trackjeimet nekik. Sokat tanulok a reakciójukból. De ezt is meg kellett tanulnom, mivel kezdetben mindig nagyon félénken tettem fel a saját szerzeményeimet. 

Rengeteget kontaktálsz a közönséggel a fellépéseiden sok kollégáddal ellentétben, akik nem néznek fel, amikor játszanak. Azt tudom, hogy nekünk, a közönségnek miért jó, ha ránk néz a DJ, de mi a te szemszögedből a helyzet? 

Szerintem a DJ munkájának a része, hogy tartsa a kapcsolatot a közönséggel, hogy megossza velük a zene szeretetét; mindent, amit kapok tőlük, visszaadom. Az energia kétirányú. És nincs is annál jobb, mint mosolyra fakasztani az embereket…

Végül az utolsó kérdésünk, a 13. (Remélem, nem vagy babonás, hahaha!) Az ősszel Pécsen játszol, az ESF-n, ami az IRC hivatalos after partyja is lesz egyben. Befolyásolja ez a tény azt, hogy milye zenéket teszel majd fel akkor?

Izgatottan várom ezt a partit, de nem hiszem, hogy a helyszín és az esemény befolyásolni fogja, milyen zenéket választok. Mindent a helyszínen döntök el, amikor megérzem a party atmoszféráját…

www.seasons.hu

Szöveg: MMagdiVAMP

Még több interjú

  • „Irány a csúcsok csúcsa!” – egy 20 éves barátság igaz története

    Mostanában felbolydult a legendás Strictly! csapat körül az élet, s a két régi jó barát, Slam Jr. és Borbély Gyula újra együtt dolgozik. A barátságuk két évtizede alatt kaptak hideget és meleget, de ez mit sem változtatott a hozzáállásukon, a zene és a közönség iránti szeretetükön, tiszteletükön. A két örökifjú mára azonban nemhogy lenyugodott, inkább még nagyobb vehemenciával néz a jövő elé. Kulisszatitkokról, barátságukról és a jelen legfontosabb történéseiről is sok minden kiderül most a hétvégi Akváriumos bulijuk kapcsán.
  • „Már nem zavarnak a változások” – Interjú Dave Clarke-kal

    November 21-én ismét felcsendülnek a Bónusz Fesztivál techno ütemei a Hungexpo falai között. Ezúttal a techno báró, Dave Clarke is a meghívott headlinerek között szerepel, melynek apropóján egy rövid interjút készítettek vele.
  • 5 years of Move

    A szerdai május 20-át biztosan péntekre kereszteljük majd, hiszen nem kisebb meglepetéssel jelentkezik a MOVE, mint Romániából hozzánk látogató BARAC. Az ötödik éves fennállását ünneplő sorozat rezidensei, minden idők legütősebb szerda esti partijára készülnek, ahol a buli végének csak Ti szabhattok határt. Még nem késő szabadságot intézni csütörtökre!
  • SNILLOC: „A legfontosabb dolog a kitartás”

    Hazánk egyik produceri büszkeségét, Snillocot faggatták ki az Elektra klubest szervezői, csehországi fellépése előtt. Gábort korábban a Collins & Behnam duóból ismerhetjük sokan, de Snillocként is olyan neves lemezlovasok rendszeres támogatását élvezi manapság, mint Loco Dice, Marco Carola, Oliver Koletzki vagy Hot Since 82. Gabi nem először zenélt e neves külföldi rendezvényen, de az interjúban a kezdő producereknek is adott pár értékes tanácsot. Kellemes olvasást!
  • Hyperspace: Pan-Pot interjú

    Az április 26-án megrendezésre kerülő Hyperspace egyik fellépőjével, pontosabban fellépő párosával, azaz Pan-Pot-tal készült interjút olvashatjátok.
  • Björn Torwellen interjú

    A szeptemberi debütáló buliról már ismert MUTE csapat, november 2-án ismét techno őrületet tervez elszabadítani a Corvintető falai között, melynek egyik prominens résztvevője Björn Torwellen lesz. Ennek apropóján igyekeztünk kifaggatni egy-két dologról a német származású extrém úriembert.
  • CRISTIAN VARELA interjú

    Az október 12-i BÓNUSZ ELECTRONIC MUSIC FESTIVAL egyik kiemelt sztárvendége lesz a spanyol Cristian Varela. A friss DJ Awards győztes lemezlovassal készült interjúnkat olvashatjátok!
  • Goodspeed interjú

    Épp, hogy csak elkezdted produceri munkádat már olyan műsorokban játsszák a felvételed, mint a John Digweed nevével fémjelzett Transitions. A Diablo EP az eddigi legjobb munkád?
  • MUTE, avagy Musical Temptation

    A frissen alakult rendezvényszervező brigád debütáló partyjának szeptember 7-én lehettünk szem és fültanúi a Corvintetőn. Azon szerencsések, akik részt vettek eme eseményen, talán egyetértenek abban, hogy ez a kísértés – temptation – dolog bejött… hiszen nagyon sokan elcsábultak, és nem kis sikerrel zárult a buli mindenki örömére. Ennek apropóján ültünk le kicsit beszélgetni a rendezvény magyar főszervezőjével, Ágoston Dániellel, hogy megtudjuk, pontosan mivel is igyekeznek frissíteni Budapest elektronikus zenei „vérkeringését”.
  • IAN Autorun - Interjú

    A hazai drum’n’bass szcénában egyre többször hallani IAN Autoron nevét. Ez köszönhető annak, hogy egy nagyon tehetséges fiatalembert tisztelhetünk személyében, amelyet bizonyít az is, hogy a 2012-es IPC Közönségszavazás Drum & Bass – Legjobb hazai DJ kategóriájának harmadik helyezését kaparintotta meg. Ezen felbuzdulva vettük a bátorságot, és kicsit kifaggattuk a múltról és a jövőben várható eseményekről.

© 2001–2024 Pulzar | Elérhetőségek | Médiaajánlat | Oldaltérkép | Logó